Co-curricular Activities

Kendriya Vidyalaya No. 1, Alwar
Moti Dungri, Alwar

CCA (House System) 2019-20

Secondary & Senior Secondary (Class VI to XII)

 

Chief Patron                 : -    Dr. Lekh Ram Saini , Principal

Co-Patron                     : -    Mr. Imrat lal , V.P.

HOUSE MASTERS AND ASSOCIATES

                                  Co-ordinator CCA – Mr. Narendra Kumar  PGT(English)

         Associates: 1. Mr. B.R. Bairwa PGT (Hindi)

  2. Dr. Mrs. Rekha Jain TGT(ENG)

                               3. Mr. Yogesh Kumar Kaushik TGT (Sanskrit)

   4. Mr. P.M. Verma TGT (Hindi)

 

SHIVAJI HOUSE                               ASHOKA HOUSE

Mr. Mohit Pareek                                 Mr. S.S. Nahar

 (House Master)                                    (House Mistress)

1. Mr. Prem Prakash Meena                                               1. Mr. Ram Raj Meena  

2. Mr. Ram Raj Meena                                                          2. Mr. R.K. Suman

3. Mrs. Rajni Yadav                                                              3. Mrs.. B.L.Sharma

4. Mr. Vikram Meena                                                             4. Mr. Anil Kumar Arya

5. Mr. O.P. Bairwa                                                                  5. Mrs. Anita Yadav

6. Mr. J.D. Meena                                                                   6.Mr. A.K. Gupta

 

TAGORE HOUSE                                                   RAMAN HOUSE

 Mrs. Kavita Sharma                                          Mrs. Preeti Sharma

  (House Master)                                                  ( House Master)               

1. Mr. Vijay Kumar Bohra                                                                       1. Mr. B.P. Meena    

2. Mr. P.S. Shekhawat                                                                           2. Mr.  Kartar Singh Gurjar

3. Mr. Nand Kishore                                                                              3. Mrs. Deepti Gaur                     

4. Mr. Dinesh Kumar                                                                              4. Mrs. Manju Bala

5. Mr. Ghanshyam                                                                                  5. Mr. S.D. Yadav

6. Mr. Manish Bhargava                                                                          6. Mrs. Suman Verma

7. Mr. Anil Kumar Mahawar                                                                     7. Mr. M.S. Chauhan

                            

All the students of the vidyalaya are divided into 4 houses namely Shivaji, Ashoka, Tagore, Raman and the investiture ceremony was held to appoint Pupil Leaders.Competitions are held every week under the able guidance of various house masters. The glimpses of the same will be witnessed by you in a short while. All important days like National Science Day, Women’s Day, Bal Diwas, Grandparents’ Day, Vigilance Week etc are celebrated to nurture the latent talents and develop values and leadership qualities.

 

 

 

In keeping with the tradition of KVS, students of our Vidyalaya participate in various competitions conducted by other organizations.  

 

 

 

सह शैक्षणिक गतिविधियाँ (बाल सभा) 2019-2020

(कक्षा 1 व 2 

मुख्य संरक्षक                     : -    डॉ. श्री लेख राम सैनी , प्राचार्य

संरक्षक                          : -   श्री अमलेश मीना , प्रधानाध्यापक

बाल सभा सयोंजक        :-   श्रीमती अर्चना वार्ष्णेय

 

बाल सभा सदस्य

 

 

1.    श्रीमती अर्चना वार्ष्णेय

2.    श्रीमती रजनी गुप्ता

3.    श्री ताहिर हुसैन

4.    श्री धर्मेन्द्र मीणा

 

 

 

कक्षा 1 व 2 के सभी अध्यापक

 

 


 

 

 

Kendriya Vidyalaya No. 1,

Moti Dungri, Alwar

CCA (House System) 2018-19

Secondary & Senior Secondary (Class VI to XII)

 

Chief Patron                 : -    Dr. Lekh Ram Saini (Principal)

Co-Patron                     : -     Mr. Imrat Lal , V.P.

 List of House Masters and Members

SECONDARY & SENIOR SECODARY WING

SHIVAJI HOUSE

TAGORE HOUSE

ASHOKA HOUSE

RAMAN HOUSE

Kartar Singh- House Master

S S Nahar - House Master

– House Master

Mohit Pareek – House Master

--

         -- 

           --

P S Shekhawat

Manju Bala

B P Meena

S D Yadav

Yogesh Kumar Meena

Brijlata Sharma

C P Meena

Nand Kishore

Preeti Sharma

Om Prakash Bairwa

Vikram Singh

Ghanshyam Singh

R P Mandowra

Sunil Kumar Dadhich

Ram Niwas Meena

Archana Yadav

Anita Yadav

Anil Kumar Arya

Deepti Gaur

Pooranmal Verma

Rajani Yadav

R R Meena

J D Meena

 

 

  

TENTATIVE CCA CALENDER 2018-19

SECONDARY & SENIOR SECODARY WING

Co-Curricular Activities

S No.

DATE

JUNIORS  (VI-VIII)

SENIORS (IX-XII)

SPORTS ACT.

CLUB/ YOGA/SCOUTS. act

1

01/04/2018

House Meeting

House Meeting

Team Selection

Planning

2

15/04/2018

Poem Recitation(English)

Hindi Skit

Practices fr regional.

Rally/ Trekking

3

29/04/2018

Poster Making

Dance Competition

Science / Maths activity

4

06/05/2018

Calligraphy(Hindi&Eng)

Display Board Decoration

Science Act. Senior Students

5

24/06/2018

Yoga Competition

Quiz comp.(Yoga, Envt., Pop.)

Games

Scout/ guides activity

6

01/07/2018

Hindi Poem Rect.

Hair Dressing/ Interview

Games

AEP Skit

7

15/07/2018

House Meeting

House Meeting

Games Practice

Selection for various act.(S&G)

8

22/07/2018

INVESTITURE CEREMONY

9

29/07/2018

Group Song Comp.

Extempore (Hindi)

Games Practice

Scout/ guides act

10

05/08/2018

Rakhi Making comp.

Greeting Card Making

Sports Act

Science

11

19/08/2018

Group Song (Eng)

Mime/ Mono Acting

Sports Act

Science Quiz

12

26/08/2018

Sanskrit Shloka Recitatio

Debate (Hindi)

Sports Act

Maths Club Activity

13

16/09/2018

Kavita Lakhen

Nibandh Laken

 

 

14

23/09/2018

Bhashan Pratiyogita

Bhashan Pratiyogita

Practice for Nationals

Yoga Pyramid and other Act.

15

07/10/2018

Mandna Comp.

Rangoli

---

---

16

28/10/2018

Fancy Dress

Remedial Classes

---

Quiz comp.

17

18/11/2018

Best from Waste

RC for pre. Board

---

---

18

25/11/2018

Speech (English)

Speech (English)

---

---

19

16/12/2018

Solo Song (Patriotic Song)

Solo Song (Folk Song)

 

Mathematics Quiz

  

Kendriya Vidalaya No-1 Alwar
Details of C.C.A in Primary Section
Class III to V
Session 2018-19

Date

Day

Activity

04/07/18

Friday

House Distribution

04/21/18

Friday

Selection of House Caption & Vice Captions

04/28/18

Friday

House Meeting

05/05/18

Friday

Hindi Calligraphy

06/23/18

Friday

Cartoon Making and Colouring Comp.

06/30/18

Friday

English Calligraphy

07/07/18

Friday

Slogan Writing Comp.

07/14/18

Friday

Hindi Poem Recitation Comp.

07/21/18

Friday

Paper Mehndi Comp.

07/28/18

Friday

Kite Making Comp.

08/04/18

Friday

Rakhi Making Comp.

08/11/18

Friday

Painting Without Brush (Thumb Impression)

08/18/18

Friday

Paper Folding Comp.

08/25/18

Friday

House Meeting

09/01/18

Friday

Make Shapes With the Help of Leaves

09/08/18

Friday

Hindi Word Making Comp.

09/15/18

Friday

Greeting Card Making

09/22/18

Friday

Diya Decoration Comp.

10/13/18

Friday

Solo Song Comp.

10/27/18

Friday

Paper Cutting Comp.

11/03/18

Friday

House Meeting

11/10/18

Friday

Solo Dance Comp.

11/17/18

Friday

Group Song Comp.

11/24/18

Friday

Quiz Comp.

12/01/18

Friday

House Meeting

12/08/18

Friday

Group Dance

12/15/18

Friday

Fancy Dance Group

12/22/18

Friday

Hindi Story Telling Comp.

 


CCA RESULT SHEET
Sr. No. Activity Date  position Student Name Class  House Name
1 English Poem Recitation 15.04.2018 I Purnima Saini IX C Shivaji
II Devansh Yadav VII A Shivaji
III Sanchita VI D  Shivaji
2 Poster Making 22.04.2018 I Neha Yadav
Sonakshi Devatwal
VIII C
IX B
Ashoka
Shivaji
II Bhoomika Atal
Samriddhi
VII C
VII B
Raman
Shivaji
III Priya Kumari
Garima Gautam 
IX A
VIII A
Tagore
Shivaji
3 Calligraphy(English) 06.05.2018 I Akansha Verma VI A Ashoka
II Somya VI B Ashoka
III Sneh VI B Ashoka
4 Calligraphy(English) 06.05.2018 I Praveena VIII C Ashoka
II Ranjana VIII C Raman
III Devansh VIII A Shivaji
5 Calligraphy(English) 06.05.2018 I Sanchi VIII D Raman
II Mansi VIII A Tagore
III Nitin VIII C Raman
6 Calligraphy(English) 06.05.2018 I Khushi IX C Ashoka
II Simran IX A Shivaji
III Priya IX A Tagore
7 Quiz Competition 24.06.2018 I N/A N/A Ashoka
II Tagore,
Shivaji,
Raman
8 Yoga Aasan Competition 24.06.2018 I Aarsh Manu VIII A Shivaji
II Aditya IX B Tagore
III Devanshu VIII C Raman
9 Hair-Dression Comp.
(Senior Girls)
01.07.2018 I Tabassum XII A Tagore
II Asha XII A Raman
III Suhani X D Ashoka
10 Interview Comp. 
(Senior Girls)
01.07.2018 I Vikas Joshi XII D Tagore
II Chetan Singh XII D Tagore
III Dhanesh Yadav XII D Ashoka
11 Solo Song 19.08.2018 I Aarti VIII B Raman
II Yamini
Dipanshi
VI D
VI B
Ashoka
Raman
III Vishakha VIII A Ashoka
12 Mono Acting 19.08.2018 I Garima X B Raman
II Asha XII A Raman
III Mayank X B Tagore
13 Debate Hindi 26.08.2018   Favour Against    
I Priyanka
Sharma
Akansha X C Ashoka / Raman
II Lokendra
Singh
Kritika Gaur X C Raman / Ashoka
Subject:  आजादी के 70 वर्ष बाद भी क्या हम सही मायनों में आजाद हैं|
14 Group Song 26.08.2018 I N/A N/A Tagore
II Raman